Menu

Czym są sprężarki oraz w jaki sposób działają?

24 października 2017 - bankowość

Sprężarki to urządzenia, z jakimi spotykamy się wielokrotnie. Są zauważalne w wielu zakładach fabrycznych, i w każdym, zwykłym domu! Wentylator, lodówka czy odkurzacz… To tylko drobne przykłady. Głównym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Nieraz oczekiwany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie też swobodnie zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarki są przyrządami zdolnymi do przekształcania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do zasobnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a później sprężone. Dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi posiadać o dużo większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niesłychanie ważnym elementem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują gigantyczne straty energii w postaci ciepła. Właśnie dlatego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarki

Funkcją sprężarki jest zwiększenie ciśnienia określonego gazu. Taki efekt oznaczamy sprężaniem. Gazy mają luźną budowę molekularną. Właśnie dlatego tak łatwo zmienić ich kształt i objętość. Wymaga to jednakże dużych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez odpowiedniego systemu chłodzenia, sprężarka niesłychanie prędko uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy otworze dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego. Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo duże. To właśnie dzięki temu czynnik jest ekspresowo przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje parę innych rezultatów. 

Następuje zmiana gęstości i temperatury czynnika. Ciałka gazu zostają niesłychanie stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy nadzorujemy uwalniane ciepło. 

Dopuszczalne jest też wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: pneumatyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *