Menu

Produkcja noży – użycie materiałów

21 listopada 2017 - dom

1

Struktura materiałów używanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu podstawowych instrumentów, mebli lub budowli na początku używano drewna lub kamieni. Wraz z rozwojem nauki odkryto cement, syntetyk, stal, stopy metali i setki innych towarów. Przy wyrobie niektórych artykułów zastępowało się i zastępuje składniki nowszymi, czy też spełniającymi wymogi klienta. Można to niezmiernie łatwo pokazać na przykładzie hamulców samochodowych, które od lat są produkowane ze stopu metalu oraz powszechnie używane w autach do użytku powszedniego.

 

Ze względu na właściwości materiałów użytych przy ich wytworzeniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane lub nie. Jednakże podczas rajdów oraz wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały właściwie swojego zadania, wobec tego długo testowano pionierskie materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są szeroko stosowane w wyścigach oraz przeróżnych rajdach. Nawiasem mówiąc sama ceramika znajduje dużo innych zastosowań niż tylko garnki czy zastawy. Jednym z najświeższych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, które są wytrzymalsze oraz nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak sztampowe. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy nimi, wyglądem przede wszystkim się nie wyróżniają. Zwykle wytwarzane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice odnotujemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika wykorzystywana do ich produkcji ma niemniej jednak jedną skazę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy fabrykowaniu siekier czy scyzoryków, idzie mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na wiele upadków, uderzeń lub innych skrajnych warunków, w jakich narażone są na dużo uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji dalej używa się standardowych stopów rozmaitych metali, które być może należy częściej ostrzyć, jednak znakomicie sprawdzają się w warunkach polowych czy wojskowych.

 

Zobacz także: ostrzenie japońskich noży kuchennych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *