Menu

Tonery i tusze – czas na drukowanie!

21 listopada 2017 - komputery

Stworzyliśmy plik oraz pragniemy go wydrukować. Wybieramy odpowiednie polecenie w programie go redagującym. W tym momencie dane elektroniczne przenoszone są z peceta do drukarki. Zapoczątkowaniu drukowania towarzyszą procesy odbywające się w obrębie urządzenia drukującego. Bęben światłoczuły, będący elementem centralnym tonera laserowego, zostaje poddany obciążeniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko poważne są elektrody ładujące. Najczęściej są w obrębie tonera. Potem taki obciążony elektrostatycznie bęben pozostaje naświetlony laserem.

Obraz przesłany do druku, przekazany laserem, utrwala się na bębnie. Dzieje się to to naturalnie dzięki zmianie ładunków elektrycznych bębna na przeciwne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, wałek magnetyczny transportuje na niego toner. Barwnik lgnie do miejsc, jakie uprzednio naświetlił laser. Istotną rolę gra listwa podająca, jaka decyduje o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega zakończenia, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on niemniej jednak jeszcze w pełni z nią związany, może się od niej oddzielić.

 

Jakim sposobem wymienić toner?

Gdy zauważymy, że powoli pogarsza się jakość wydruku, świadczy to, że kończą się tusze hp. Jeśli nie zamienimy go, to drukarka nie będzie posiadała materiału, którym zapełni kartkę. Najczęściej kończeniu się proszku, oprócz widocznych oznak na wydrukach, akompaniować będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co uczynić w takim wypadku? Nie zostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające kwalifikacji w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym przypadku nabyć toner zamiennik (w przypadku kartridżu Toner-Kit) bądź oddać zużyty toner do regeneracji.

Zamiana tonera jest dość prosta, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się wyłącznie szczegółami. Należy:

1. Po otrzymaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – przerywamy pracę z drukarką.

2. Podnosimy osłonę drukarki – w wypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyciągamy toner/pojemnik z tuszami.

4. Instalujemy pełny toner.

5. Drukujemy kartkę testową.

 

Po słusznym zainstalowaniu tonera, drukarka jest ponownie gotowa do pracy oraz dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *